İTÜ Yeni Kullanıcı İşlemleri

İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından sunulan bilişim hizmetlerinden yararlanmak için İTÜ Kullanıcı Hesabı ile ilgili işlemlerinizi bu yıl İTÜ/Portal Hoşgeldiniz arayüzleri üzerinden elektronik olarak gerçekleştirebileceksiniz. İTÜ'ye kesin kayıt işlemleriniz tamamlandıktan sonra 03.09.2023 itibariyle E-Devlet hesabınız ile İTÜ/Portal (https://portal.itu.edu.tr) uygulamasına giriş yaptığınızda otomatik olarak "Hoşgeldiniz Uygulaması"na yönlendirileceksiniz. Hoşgeldiniz uygulaması üzerinden sizin için tanımlanmış olan İTÜ Kullanıcı Hesabının şifre belirleme işlemlerini gerçekleştirebilecek, mobil telefon bilginizi tanımlayarak şifrenizi daha sonra unutmanız durumunda kolayca yenilebilmeniz sağlanacaktır.
Üniversitemize yeni yerleşen öğrencilerin İTÜ/Portal sistemi üzerinden aşağıdaki işlemleri yapmaları gerekmektedir.

- Öğrenci İşleri Otomasyon Sistemi’ne erişim
- Elektronik posta hizmetine erişim
- Kişisel Web Alanı Hizmeti’ne erişim
- İTÜ Portal Sistemi’ne erişim (https://portal.itu.edu.tr)
- İTÜ e-Öğrenme Sistemi’ne erişim (https://ninova.itu.edu.tr)
- Öğrenci Lab’larındaki bilgisayarlara oturum açma
- Öğrenci Yurtlarında Yurtnet Sistemi’ne erişim
- Öğrenci Yurtlarında Yurtnet Sistemi’ne erişim
- İTÜ dışından İTÜNET’e VPN bağlantısı yoluyla erişim
- İTÜ içerisinde Ücretsiz Kablosuz Internet Ağı’na giriş 

İşlemlerinde kullanılmak üzere öğrencilerimiz hesap açma işlemlerini aşağıdaki yönergeye göre gerçekleştirmelidir. 


1. İTÜ/Portal Sistemine E-Devlet şifresi ile giriş yapılmalıdır. Bunun için arama çubuğuna https://portal.itu.edu.tr yazıldığında tarayıcı aşağıda görebileceğiniz İTÜGiriş ekranına yönlenecektir.

giris

 

Bu ekrandan E-Devlet ile giriş yapıldığında İTÜ/Portal sistemine giriş yapılacaktır.

 2. İTÜ/Portal sistemine giriş yaptığınızda sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacaktır. Bu ekrandan ilgili alanlara tıklayarak işlemlerinizi online olarak yapabilirsiniz.

yeni_kullanici_mobil_hizmet_sekmesi

yeni_kullanici_son_asama3. İTÜ/Portal sisteminden yapabileceğiniz temel işlemler şu şekildedir:

İTÜ Kullanıcı Hesabı:

Elektronik Posta Hizmeti:

E-posta hizmetine,

erişebilirsiniz.

Genel Öğrenci Bilgisayar Lab’larına Giriş:

İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı yönetimindeki bilgisayar laboratuvarlarındaki bilgisayarlara ITU kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapabilir, yardım almak için laboratuvar sorumlularına başvurabilirsiniz.

Destek Kanalları:

E-posta ayarları, kişisel web sayfası oluşturma vb. gibi konularda yardım almak ve İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından sunulan diğer bilişim hizmetleri konusunda detaylı bilgi için www.bidb.itu.edu.tr adresine başvurabilirsiniz.

İTÜ/Bilgi İşlem Daire Başkanlığı bünyesinde sunulan hizmetler ile ilgili destek almak için (0212) 285 39 30 telefonda destek hattını 7/24/365 arayabilir,  web üzerinden http://yardim.itu.edu.tr sayfasından yardım bileti oluşturabilirsiniz.

E-Devlet şifresi ile ilgili doküman:

https://bidb.itu.edu.tr/seyir-defteri/blog/2016/10/14/portala-e-devlet-ile-erisim-ve-sifre-alma

Yukarıdaki işlemlerin yanı sıra İTÜ/Portal sistemi aracılığıyla İTÜ’nün size sunduğu yurt başvurusu ve burs başvurusu gibi bir çok hizmetten online olarak yararlanabilirsiniz. Bu hizmetleri İTÜ/Portal’ın sol menüsünden inceleyebilirsiniz.

Şifre yenileme işleminde kaydedeceğiniz telefon numarası kullanılacağından cep telefonu bilgisi olarak kişisel numaranızı kaydetmeniz gerekmektedir.

Not: İTÜ hesabınız ile ilgili kullanıcı adı, mail adresi gibi temel bilgilere Kişisel menüsünün altındaki Hesap Bilgilerim sayfasından ulaşabilirsiniz.

4. İTÜ Kimlik Kartı Basım Süreci

2023 YKS  sonuçlarına göre üniversitemiz programlarına yerleşen öğrencilerin İTÜ Kimlik Kartları tüm kayıt süreçleri tamamlandıktan sonra (bkz. Yeni Kazanan Öğrencilerin Dikkatine (itu.edu.tr)8 Eylül 2023 itibariyle toplu halde basılmaya başlanacaktır. Kart basımı tamamlandıktan sonra kartlar Fakültelere dağıtılacak ve öğrenciler kartlarını bağlı oldukları fakültelerden alacaklardır. Öğrencilerin İTÜ Kimlik Kartlarını Fakültelerden alacakları tarih ayrıca duyurulacaktır.

Yardımcı videolar için tıklayınız.