Uzaktan Kontrol Yetkisi İste veya Ver

Genel Bakış

Uzaktan kumanda özelliği, bir toplantıda başka bir katılımcının ekranını kontrol etmenizi sağlar. Başka bir katılımcının ekranının uzaktan kontrolünü talep edebilirsiniz veya diğer katılımcı size kontrol verebilir.

Başka bir katılımcının bilgisayarını yeniden başlatma gibi yönetici işlevlerine ihtiyacınız varsa, bkz. Uzaktan Destek Oturumu.

Not: Mac OSX için, Mac'inizin Gizlilik ve Güvenlik tercihlerindeki Erişilebilirlik sekmesinde Zoom erişimi vermeniz gerekir. Güvenlik ve Gizlilik'te Zoom erişimi verme hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Ön şartlar

 • Windows, Mac veya Linux için Zoom Masaüstü İstemcisi

 • Zoom Mobile Uygulamalı iPad

 • Web seminerlerinde kullanım için ana bilgisayar, ortak ana bilgisayar veya panelist olmalıdır

windows Windows | mac Mac

Uzaktan Kontrol İsteme

Ekranlarını paylaşan toplantı sahibinden veya katılımcıdan uzaktan kontrol isteyebilirsiniz.

 1. Başka bir katılımcının ekran paylaşımını görüntülerken, toplantı pencerenizin üstünde bulunan Seçenekleri Görüntüle açılır menüsünü tıklayın.

request-remote-control-option

 1. Uzaktan Kontrol İste'yi seçin, ardından onaylamak için İste'yi tıklayın.Toplantı sahibi veya katılımcı, ekranlarını kontrol etmenize izin vermek isteyip istemediklerini soran bir bildirim alır.

 2. Katılımcının ekranını kontrol etmeye başlamak için ekran paylaşımının içini tıklayın.

 3. Uzaktan kontrolü durdurmak için Seçenekleri Görüntüle açılır menüsüne tıklayın ve Uzaktan Kontrolden Vazgeç'i seçin.

give-up-remote-control-option

Uzaktan Kontrol Yetkisi Verme

Ekran paylaşımı sırasında, toplantıda bulunan başka bir katılımcıya uzaktan kumanda yetkisi verebilirsiniz. Katılımcı iOS veya Android'de ise, mobil cihazlarını kullanarak ekranınızı uzaktan kontrol edebilir.


 1. Ekran paylaşırken, Uzaktan Kontrol’ü tıklayın ve kontrol etmek istediğiniz katılımcıyı seçin.give-mouse-keyboard-control-toKatılımcı kontrolü başlatmak için ekranlarında herhangi bir yeri tıklayabilir.

 2. Kontrolü yeniden kazanmak için ekranınızın herhangi bir yerini tıklayın. Diğer kullanıcı yine de ekranını tıklayarak uzaktan kumandayı yeniden başlatabilir.

İpucu: Kontrolü tekrar kazanmak ve diğer katılımcının uzaktan kontrolü yeniden başlatmasına izin vermemek için Paylaşımı Durdur'u da tıklayabilirsiniz.


android Android | mac iOS

Zoom masaüstü istemcisi ile ekran paylaşımı yapan bir katılımcı size uzaktan kontrol yetkisi verebilir. İPad veya Android cihazda bir toplantıya katıldıysanız, uzaktan kontrol yetkisi isteyemez veya uzaktan kontrol yetkisi veremezsiniz.

 1. Bir katılımcı size kontrol verdikten sonra uzaktan kontrolü başlatmak için uzaktan kontrol simgesine remote-icon dokunun.

 2. Katılımcının ekranını kontrol etmek için bu işlevleri kullanın:

 • Fare simgesi mouse-icon, fare işaretçisinin bulunduğu yeri gösterir. İşaretçiyi hareket ettirmek için dokunun ve sürükleyin.

 • Fareye sol tıklamak için bir kez dokunun.

 • Fareye sağ tıklamak için dokunun ve basılı tutun.

 • Metin girmek için klavye simgesine keyboard-icon dokunun.

 • Kullanıcı ekranını yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için iki parmağınızla sıkıştırın.

İpucu: Katılımcının ekran paylaşımını daha iyi görmek için mobil cihazınızı yatay olarak kullanabilirsiniz.