Windows-XP'de Kablosuz Eduroam Bağlantı Ayarları

Eki 21, 2014

Windows 7'de Kablosuz Eduroam Bağlantı Ayarlarını aşağıda gösterildiği gibi elle yapılandırmanın yanısıra "Eduroam Bağlantı Ayarları Yapılandırma Aracı"nı kullanarak otomatik olarak da yapabilirsiniz. Bu araç kablosuz ağa bağlanmak için gerekli İTÜ Kök Sertifikası'nı otomatik olarak yüklemeye, "Eduroam" kablosuz ağ profilini oluşturmaya ve PEAP ayarlarını otomatik olarak yapılandırmaya yarar.

 Eduroam Bağlantı Ayarları Yapılandırma Aracı'nı bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Bağlantı ayarları yapılmadan önce mutlaka "ITU Root Certification Authority Certificate" yüklü olmalıdır. Kök sertifikasını yüklemek için İTÜ Kök Sertifikalarının Yüklenmesi dökümanından yararlanabilirsiniz.

 1. Ağ bağlantılarında (Network Connections)Kablosuz Ağ Bağlantısı (Wireless Network Connection) üzerine farenin sağ tuşu ile tıklanır ve “Kullanılabilir Kablosuz Ağı Görüntüle (View Available Wireless Networks)” seçilir. 2. Açılan pencerede Tercih edilen ağların sırasını değiştir (Change the order of preferred networks) seçeneği tıklanır. 3. Wireless Networks(Kablosuz ağlar) sekmesi altındaki Ekle (Add)  butonuna tıklanır. 4. İlişkilendirme (Association) sekmesinde Ağ adı (Network Name) (SSID)  “eduroam” olarak yazılır. Ağ kimlik doğrulaması (Network Authentication) “WPA2” , Veri Şifreleme (Data encription) “AES” olarak seçilir. Ardından Kimlik Doğrulama (Authentication) sekmesine tıklanır.

  4


 5. Bu sekmede EAP Türü (EAP type) “Korumalı (Protected) EAP (PEAP)”  seçilir ve aşağıda bulunan kutucukların işaretli olmadığından emin olunur.  Daha sonra Özellikler (Properties) butonu tıklanır. 6. ITU Root sertifikasının listede olduğundan emin olunup kutucuk işaretlenir. Daha sonra Kimlik Doğrulama Yöntemi (Authentication Method) “EAP-MSCHAP v2” olarak seçilir ve Yapılandır (Configure) butonu tıklanır. 7. Açılan pencerede resimdeki kutucuğun seçili olmadığından emin olunur ve Tamam (OK) butonu tıklanır. 8. Bağlantı (Connection) sekmesine gelinir ve eduroam kapsama alanında olduğunda otomatik bağlanması için “Kapsama alanında yer aldığında bu ağa bağlan (Connect when this network is in range)” seçilir. Ardından Tamam (OK) butonu tıklanır ve otomatik olarak ağa bağlanma işlemi başlar. 9. Ekranın sağ alt köşesinde çıkan balona tıklanır. 10. Açılan pencerede kullanıcı adı (username) kısmına itu kullanıcı adı yazıldıktan sonra @itu.edu.tr yazmayı unutmamak gerekir. Daha sonra şifre girilir, Oturum açma etki alanı (Logon domain) boş bırakılır ve Tamam (OK) tıklanır. 11. Ekranın sağ alt köşesinde çıkan baloncuğa tıklanılır. 12. Açılan pencerede, sertifikanın ITU Root Sertifikası olduğu teyit edilir ve Tamam (OK) tıklanır. 13. Bağlantı kurulumu tamamlanmıştır. Bu ayarların bir kereye mahsus yapılması yeterlidir.