SMS ile İTÜ Şifresini Değiştirme

Şub 29, 2016

SMS ile İTÜ Şifresini Değiştirme Hizmeti

SMS ile İTÜ Şifresini Değiştirme Hizmeti kapsamında kullanıcılar, İTÜ şifrelerini BİDB'ye başvurmadan internet ve SMS servislerini kullanarak kolaylıkla değiştirebilmektedir. Bu hizmetten yararlanabilmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Şifremi unuttum, nasıl değiştirebilirim?
 1. Bu servisten yararlanmak için öncelikle 'portal.itu.edu.tr' adresine girilir. Giriş kullanıcı adı ve şifre ile yapılmalıdır.

  Capture


 2. Gelen İTÜ PORTAL anasayfasında sol taraftaki menüden "Kişisel" sekmesi açılır.Sağ taraftaki menüde “Rehber Bilgileri” sekmesine tıklanır.Telefon bilgisi kısmandaki ekle butonuna basılır.

  Capture1

   
 3. Gelen ekranda telefonun tipi ve izin tipi seçilerek cep telefonu numarası girilir,Kaydet düğmesine tıklanır. Daha önceden telefon bilgileri girilmişse bu adımın uygulanmasına gerek yoktur.

  Capture2


 4. Menüden "Mobil Onay Sözleşmesi" seçilir. Aktif olarak kullanılan telefon numarası seçilerek telefonun doğruluğunu belirten Yukarıda belirttiğim cep telefonu bana aittir ve Mobil Onay Sözleşmesi’ni okudum ve kabul ediyorum kutucukları işaretlenir. Sözleşmeyi okudum ve kabul ediyorum düğmesine tıklanarak SMS ile şifre değişikliği aktifleştirilir.

  Capture3

 5. Yukarıdaki işlemler tamamlandıktan sonra şifre unutulması durumunda giriş ekranında şifre bölümününün altında bulunan "Şifremi Unuttum" bağlantısı seçilir.

 6. Capture4


 7. İkinci adım olarak gelen ekranda kullanıcı adı ve mobil hizmet sözleşmesi için önceden verilmiş olan telefon numarası girilir. Ardından istenilen güvenlik kodu da girilerek Sonraki Adım düğmesi seçilir.

  Capture5


 8. Kullanıcı adı ve telefon numarası eşleştirilerek cep telefonuna 6 haneli bir mobil onay kodu gönderilir. Bu kodun geçerliliği 2 dakikadır, bu nedenle iki dakika içerisinde kod sisteme gönderilmelidir. Aksi takdirde kod geçersiz sayılacaktır.

  Capture6


 9. Mobil Onay Kodunun gönderilmesinin ardından yeni şifre mesaj yolu ile telefona iletilir.