Webmail

Künye      
 İlk yayın tarihi  :  2008
 Kullanılan Sürüm     :  Horde 5
 Hizmete Ait Sunucu Sayısı  :  4
 Web adresi  :   https://webmail.itu.edu.tr
     

Webmail hizmeti, İTÜ/Mail hizmeti kapsamında kullanıcıların web üzerinden "@itu.edu.tr" uzantılı eposta gönderebilmelerini ve gelen epostalarını okumalarını sağlamaktadır. Bu arayüze erişim için "webmail.itu.edu.tr" adresi kullanılmaktadır.

 Webmail hizmeti kapsamında eposta göndermek ve almak işlemlerinin dışında aynı zamanda süzgeçler, adres defteri, takvim, not ve ajanda bölümleri de bulunmaktadır. Bunların yanında İTÜ kullanıcılarının ev dizini alanlarına web üzerinden erişmelerini ve buradaki dosyalarını düzenlemelerine imkan sağlayan bir de Dosya Yöneticisi bulunmaktadır. 

Webmail hizmeti açık kaynak Horde yazılımının en son sürümünü (Sürüm 5) kullanmaktadır ve aynı zamanda bu sürümün Türkçe arayüzü de Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yapılmıştır. Horde projesi 2001 yılından yayınlanan ilk sürünmünden beri geliştirilmekte olup, bir uygulama çatısı olarak tasarlanmıştır. Bu çatı altında eklenen modüller aracılığıyla uygulamaya yeni yetenekler kazandırılabilmektedir. İTÜ Webmail uygulamasında kullanılan modüller ve kısaca açıklamaları şu şekildedir:


 
Uygulama  

Modül Adı

AçıklamaAdres Defteri


 Turba
 
Kullanıcıların Webmail bünyesinde kendi adres defterlerini tanımlayarak kişilerini yönetmesini sağlar. Bu adres defteri eposta gönderme ve alma işleminde kullanılabilir.


Dosya Yöneticisi


Gollem

Uzak bir sunucudaki paylaşımı web arayüzünden yönetmeyi ve dosya işlemlerini gerçekleştirmeyi sağlar. Bu özellik Webmail sisteminde kullanıcıların ev dizinlerini yönetmesini sağlar. Buradan ev dizinine dosya konulabilir yada kişisel web sayfaları yüklenebilir.

Görevler

Nag
 
Tarih ve öneme göre eklenebilen görevler ve hatırlatıcılar ile görev planlayıcı olarak çalışır.

Notlar
  
Mnemo

Web arayüzü üzerinden çalışan bir not uygulamasıdır. Kullanıcılar belirleyecekleri kategorilerde notlar ekleyerek yönetebilirler.


Posta


Imp
 
Web üzerinden çalışan bir eposta istemcisidir. IMAP yada POP3 protokolleri ile ilgili eposta sunucularına bağlanarak eposta okuma/gönderme ve benzeri işlemleri sağlar.


Süzgeçler


 Ingo

Posta uygulaması ile beraber çalışarak eposta kuralları oluşturulmasını sağlar. Belirlenen kısıtlara göre epostalar taşınabilir, silinebilir yada bazı adresler kara liste ile engellenebilir.

Takvim

Kronolith
 
Web üzerinden Görevler ve Notlar uygulamaları ile birlikte çalışarak ajanda yönetimi sağlar.